Our Blog


Cięcie prętów – jak to wygląda w fabryce?

Stalowe pręty są specyficznym wyrobem hutniczym o wymiarach poprzecznie mniejszych od długości. Takie pręty są najczęściej tworzone w procesie walcowania, kucia lub ciągnięcia. Jak wygląda proces powstawania oraz cięcia prętów stalowych? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Powstanie prętów

Do wytwarzania prętów używa się tak naprawdę trzech różnych procesów, czyli kucia, walcowania lub ciągnięcia. Są to najczęściej używane metody, które sprawdzają się już od kilku lat. Pierwszym wykorzystywanym sposobem jest kucie. Na początku metal jest rozgrzewany, a następnie tzw. ciało opadające napiera na metal, co prowadzi do wydłużania i formowania gorącego materiału. Drugą metodą również często wykorzystywaną jest ciągnienie metalu. Proces polega na przepuszczaniu przez ciągadło, prętów walcowych. W tej sytuacji metal ulega wydłużeniu, a jego profil kształtuje się poprzez specjalny otwór w ciągadle. Trzecią i najczęściej używaną metodą jest walcowanie. W tym przypadku metal kształtuje się za pomocą walcarek, przez które metal jest przepuszczany. Przed tym jednak metal rozgrzewany jest w specjalnym piecu, który ułatwia ten proces.

Cięcie prętów

Stalowe pręty są to jedynie półprodukty, które należy przystosować i odpowiednio przygotować do prac konstrukcyjnych. Istnieje tak naprawdę kilka metod wykorzystywanych do cięcia stalowych prętów, natomiast najbardziej precyzyjną na ten moment jest obróbka laserem. Laser sprawdza się idealnie podczas cięcia materiału od 0.1 mm, aż do 30 mm. Materiał topi się i pozostawia niezwykle płaską powierzchnię. Nie powstają żadne wgłębienia, odpryski lub zniekształcenia – tak jak to bywa w przypadku innych metod.

Cięcie prętów to wbrew pozorom skomplikowana czynność i jeżeli zależy Ci na perfekcyjnie wykonanej pracy, należy skorzystać z cięcia laserowego. Do obróbki stali stosowane są różne metody – powlekanie, przewijanie stali, czy też tłoczenie. Przed obróbką skonsultuj się z fachowcami, którzy pomogą dobrać Ci właściwą metodę.

Jak wygląda produkcja stali?

Stal to bardzo popularny surowiec, wykorzystywany do produkcji w wielu sektorach gospodarki. Na stali opiera się współczesne budownictwo, ale także branża motoryzacyjna, kolejowa czy elektroniczna. Od jej jakości zależy trwałość konstrukcji. Stal niewątpliwe stanowi podstawę przemysłu, ale jak przerabia się ją w materiał konstrukcyjny?

Etap 1. Spiekalnia
Pierwszy etap produkcji stali rozpoczyna się w spiekalni. Przygotowanie tego procesu polega na umieszczeniu rudy żelaza z dodatkami m.in. substancji usuwającej zanieczyszczenia oraz koksiku, na poruszającym się ruszcie.

Etap 2. Wielki piec
Powstały wsad zostaje przetopiony na surówkę, czyli płynną mieszaninę. Na tym etapie żelazo nadal zawiera wiele zanieczyszczeń, które muszą zostać usunięte.

Etap 3. Proces konwertorowy
Wytworzony wsad wrzucany jest od góry, podczas gdy u dołu zestawy dyszowe wdmuchują do pieca powietrze o temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu następuje oddzielenie płynnej surówki od produktów niepożądanych. Następnie surówka jest transportowana z pieca do stalowni, gdzie przechodzi proces odsiarczania i oczyszczania tlenem. Po zakończeniu tego procesu otrzymujemy surową stal, która może już trafić w ręce klienta.

Etap 4. Ciągle odlewanie
Roztopiona stal jest odlewana do form chłodzących. Dzięki temu wystyga i przybiera określony kształt. Następnie, gdy jest jeszcze gorąca, jest z nich wyciągana. Po usunięciu z form przycina się ją na odpowiednie długości, a po całkowitym schłodzeniu, wysyła do wstępnej obróbki.

Etap 5. Walcowanie na gorąco lub na zimno – obróbka wstępna
Po uzyskaniu czystej stali należy nadać jej właściwy kształt. W tym celu wsad stalowy zostaje podgrzany i kształtowany przez obracające się walce. Proces kończy zimny strumień wody skierowany na powierzchnię materiału. W ten sposób powstają gotowe kręgi blachy, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie precyzja wymiarów nie odgrywa kluczowej roli, czyli na przykład w budownictwie.
Niektóre kręgi blach wymagają dodatkowych obróbek. W celu eliminacji problemu podejmowane są stosowne kroki. Jednym z nich jest wytrawianie, czyli usunięcie tlenku żelaza za pomocą kwasu solnego. Poza tym możemy wykonać również obróbkę walcowania na zimno. Do tego procesu będziemy używać walców, które wcześniej nie były nagrzewane.

Etap 6. Obróbka wtórna
Ostatni etap polega na nadaniu finalnego kształtu. Obróbka wtórna opiera się na wykorzystaniu dostępnych technik obróbki plastycznej (m.in. powlekania, łączenia, przewijania stali, czy tłoczenia), które umożliwiają zmianę kształtu przedmiotu i powstawanie własności jego materiału przy jednoczesnym zachowaniu spójności.

Współczesna produkcja stali wykorzystuje zarówno tradycyjne surowce, jak i materiały pochodzące z recyklingu. Proces przekształcania surowego produktu w gotową stal jest dosyć długi i skomplikowany. Biorąc pod uwagę późniejsze modyfikacje, proces może być naprawdę czasochłonny. Jeśli zależy Ci na sprawnej i dobrze wykonanej obróbce gotowego produktu sprawdź naszą ofertę na https://www.tares.pl/. Zobacz, jakie stalowe modyfikacje możemy wykonać dla Ciebie.

Stale chromowe – jak bardzo są odporne?

Poszukujesz materiału trwałego, który nie będzie się wgniatał ani zarysowywał? Stal chromowa znajduje się w czołówce najlepszych materiałów do produkcji profesjonalnego sprzętu. Zastanawiasz się, jak bardzo jest odporna?

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są właściwości stali chromowej, gdzie są wykorzystywane i czy rzeczywiście są to stale wysoce wytrzymałe.

Właściwości stali chromowych

Stale chromowe znane są z niezwykłej ciągliwości, zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach. Dzięki swojej dużej plastyczności stal chromowa jest materiałem bardzo wdzięcznym w obróbce – m.in. z łatwością poddaje się procesowi spawalności. Pokrywanie materiałów dodatkową warstwą chromu, chroni je przed korozją oraz wzmacnia ich wytrzymałość na różne czynniki zewnętrzne. Dodatkowo, z uwagi na wysoką żarowytrzymałość, produkty wykonane ze stali chromowej nie ulegają odkształceniom. Bez wątpienia możemy przyznać, że stale chromowe są bardzo odporne, trwałe i wytrzymałe, co wyróżnia je wśród innych stopów.

Zastosowanie stali chromowych

Stal chromowa znajduje swoje zastosowanie w przemyśle, gdzie stanowi ochronną warstwę dla innych metali. Wykorzystywana jest także w produkcji urządzeń, które narażone są na wysokie temperatury i działanie środków chemicznych np. silnie żrącego kwasu siarkowego. W przemyśle energetycznym i chemicznym, ze stali tej powstają turbiny, kotły czy pojemniki ciśnieniowe.

Cięcie stali

W industrialnym Śląsku usługi cięcia stali są niezwykle potrzebne. Specjaliści firmy Tares, usługę tę mogą przeprowadzić przy zastosowaniu m.in. plazmy, wody, a także bardzo precyzyjnego lasera. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych wycinarek CNC, Centrum Tares ogranicza liczbę odpadów i emisję szkodliwych gazów. Jest to nie tylko zdrowsze dla środowiska, ale także dla pracowników.

Dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz wieloletniemu doświadczeniu w cięciu stali, Tares – Stalowe Centrum Serwisowe świadczy profesjonalne, specjalistyczne usługi. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i kontaktu w celu umówienia się na konsultacje!