Cięcie prętów – jak to wygląda w fabryce?

Stalowe pręty są specyficznym wyrobem hutniczym o wymiarach poprzecznie mniejszych od długości. Takie pręty są najczęściej tworzone w procesie walcowania, kucia lub ciągnięcia. Jak wygląda proces powstawania oraz cięcia prętów stalowych? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Powstanie prętów

Do wytwarzania prętów używa się tak naprawdę trzech różnych procesów, czyli kucia, walcowania lub ciągnięcia. Są to najczęściej używane metody, które sprawdzają się już od kilku lat. Pierwszym wykorzystywanym sposobem jest kucie. Na początku metal jest rozgrzewany, a następnie tzw. ciało opadające napiera na metal, co prowadzi do wydłużania i formowania gorącego materiału. Drugą metodą również często wykorzystywaną jest ciągnienie metalu. Proces polega na przepuszczaniu przez ciągadło, prętów walcowych. W tej sytuacji metal ulega wydłużeniu, a jego profil kształtuje się poprzez specjalny otwór w ciągadle. Trzecią i najczęściej używaną metodą jest walcowanie. W tym przypadku metal kształtuje się za pomocą walcarek, przez które metal jest przepuszczany. Przed tym jednak metal rozgrzewany jest w specjalnym piecu, który ułatwia ten proces.

Cięcie prętów

Stalowe pręty są to jedynie półprodukty, które należy przystosować i odpowiednio przygotować do prac konstrukcyjnych. Istnieje tak naprawdę kilka metod wykorzystywanych do cięcia stalowych prętów, natomiast najbardziej precyzyjną na ten moment jest obróbka laserem. Laser sprawdza się idealnie podczas cięcia materiału od 0.1 mm, aż do 30 mm. Materiał topi się i pozostawia niezwykle płaską powierzchnię. Nie powstają żadne wgłębienia, odpryski lub zniekształcenia – tak jak to bywa w przypadku innych metod.

Cięcie prętów to wbrew pozorom skomplikowana czynność i jeżeli zależy Ci na perfekcyjnie wykonanej pracy, należy skorzystać z cięcia laserowego. Do obróbki stali stosowane są różne metody – powlekanie, przewijanie stali, czy też tłoczenie. Przed obróbką skonsultuj się z fachowcami, którzy pomogą dobrać Ci właściwą metodę.